Joomla Spam Yorum, Kullanıcı ve Diğer Kayıtları Mysql ile Toplu Silme (çözüldü)

Bir gün myswl veritabanınıza bir baktınız ki 4gb yakın bir boyuta ulaşmış, aylık ortalama maksiumum 2 gb trafiği olan siteniz 25 gb trafiğe ulaşmışsa bir problem var demektir.

 

Hemen internet sitemin yönetici kısmına girdim ve kontrol ederken mysql veritabanında bir problem gördüm, basit bir sitenin mysql veritabanının boyutunun 4GB olması imkansız. Cpanel üzerinden sitedeki tabloları kontrol ederken tamı tamına 45 bin sayfa yorum yer aldığını gördüm. 45 bin yorum değil , 45 bin sayfa :) Hemen bunları silip, yorum kısmına yorum yazılacağı zaman kelime+sayı  girişini aktif ettim. Böylelikle siteye saldırı düzenleyen BOT adını verdiğimiz robotların zararından kurtulmuş olduk. Bu yazıda bu sorunla karşılaşan arkadaşların mysql üzerinden nasıl toplu silme işlemi gerçekleştirilir, onu anlatacağız.

Joomla , kullanıcı modülü, K2 bileşeni, iletişim modülü, e-posta listesi modülü vb modüller çok saldırıya uğrayan modüllerdir. Bunlara yapılan en büyük saldırı türü ise "spam yorum" gönderme şeklinde olmaktadır.  Sadece joomla'da değil  tüm yazılımlarda bu tür saldırılar çokça görülmektedir. Bununla ilgili iki faktörlü üyelik, yorum sistemi veya en azından captca bileşenini aktif etmelisiniz. Bu durumda sisteme otomatik üye kaydı ve yorum gelmeyecektir.

Spam Yorumları veya kullanıcıları silmek için

1 CPanele giriş yap

2 PHPMYAdmine alanına gel

3-Veritabanını seç

4- Tablo adını öğren
5- SQL sekmesini tıkla aşağıdaki kodları yaz ve Git yazısına tıkla.

Örnek tablo adı: sitemiz_k2_comments

DELETE FROM ` sitemiz_k2_comments `

Eğer sitede çok fazla yorum varsa veya tek parçada silerken hata alırsanız yorumları parça parça silebilirsiniz. bunun için tabloda yer alan id değerini kullanabiliri. Örneğin ilk etapta id değeri 200000 den büyük olanları silebiliriz.

DELETE FROM sitemiz_k2_comments WHERE id > 200000

 

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler