Haydi Müzik Yapalım! (Drama - Sunu)

Rate this item
(0 votes)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için 2017-2018 öğretim yılında Google işbirliğinde hazırlanan materyallerde oldukça fazla oyun ve drama olduğunu göreceksiniz.

Ders öncesinde hazırlık gerektiren bu etkinlikler için kuralları öğrencilere anlatırken faydalanacağınız bir sunudur. Aynı şekilde öğrenciler de bu sunuyu dersten önce alıp, derse hazırlıklı gelebilir. Haydi Müzik Yapalım isimli dramada temel amaç Bilişim Teknolojileri ile ilgili temel kavramları öğrencilere ezberletmek ve hafızasında uzun süreli kalmasını sağlamaktır. Oyun ya da drama iki kısımdan oluşuyor, birinci kısımda gruplara verilen kelimeler birleştirilerek tanım elde ediliyor. İkinci kısımda ise tanımlarla istenilen türde bir şarkı bestelenip söyleniyor. Bu şarkıya teknolojinin günlük yaşantımızdaki kullanım yerleri de ekleniyor(ATM, röntgen cihazı, e-ticaret, akıllı tahta, x-ray vs gibi). İki aşamalı karışık gelirse veya zaman yetmezse , tanımlar gruplara verilip öğrencilerden sadece beste yapmaları da istenebilir.

Hazırlık

Ders öncesinde yazıcıdan çıktı alınmış kavram tanımlarını, belirtilen yerlerden keserek sözcüklerine ayırın ve zarfların içine koyun. Bu zarfları sınıfın farklı yerlerine gizlenmiş bir biçimde yerleştirin. Her zarfın üzerine bir numara yazın.

Uygulama

Öğrencileri altı gruba ayırın. Gruplara kendilerine ait olan zarfların gizlendiği yerleri bulmaları ve zarfın içindeki kâğıt parçalarını birleştirerek anlamlı bir metin oluşturmaya çalışmalarını söyleyin. Tüm gruplar parçalarını birleştirdiğinde, gruplardan teker teker zarflardaki ifadeleri yüksek sesle okumalarını isteyin. Her ifade okunduktan sonra bu ifade üzerine konuşun. Öğrencilerinizden günlük yaşamdan bilgi ve iletişim teknolojilerine örnekler vermelerini ve bu teknolojilerin hangi alanlarda kullanıldığını söylemelerini isteyin.

Daha sonra gruplardan kağıt parçalarından oluşan tanımlarını bir A4 kağıdına yapıştırarak duvara/ tahtaya asmalarını ve her gruptan ellerindeki tanıma uygun bir şarkı bestelemelerini isteyin. (herhangi bir müzik formunda; rap, halk müziği, pop müzik, bir ritim kullanarak da yapabilirler. Gruplar ellerindeki tanımı, bildikleri bir şarkıya da uyarlayabilirler.) Şarkı bestelenmesi sırasında gruplara aşağıdaki ifadelerin yazılı olduğu kağıtları vererek şarkılarına bu kullanım alanlarında belirtilen en az bir ifadeyi eklemeleri gerektiğini söyleyin: Kâğıtlarda yazılan ifadeler üzerinde değişiklik yapılabilir; söz eklenebilir ya da çıkarılabilir. İsteyen gruplar şarkılarını söylerken dans da edebilir. Gruplara hazırlanmaları için yeterli süre verdikten sonra sınıfça sunumları teker teker izleyin.

Haydi Müzik Yapalım! Sunumunu İNDİRMEK için tıklayınız.

Haydi Müzik Yapalım! Sunumu Ön izlemesi 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler