Bilge Kunduz'u Ziyaret Soruları ve Cevapları Sunumu

Rate this item
(4 votes)

5. sınıflar için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde kullanılmak üzere Bilge Kunsuz'u Ziyaret sunumu hazırlanmıştır. Yeni müfredata göre hazırlanan 10 adet soru ve cevaplar power point sunu şeklinde hazırlanmıştır.

Bir soru ve hemen ardından bir cevap şeklinde hazırlanmıştır sunu.  Örnek işleyiş olarak, sınıfınızı 4 veya 5 kişilik gruplara bölerek her gruba birer cevap kağıdı dağıtabilirsiniz. Soruyu yansıttıktan sonra belirli bir süre verip, grup içindeki öğrencilerin ortak çalışma şeklinde soruların çözümüne katkı sağlamalarını takip edebilirsiniz. Süre sonunda cevapları kontrol ederek her gruba puanlama verebilir. 10 soru sonunda kazanan grup belli olacaktır. Ancak burada amaç ortak çalışma

Bilge Kunduz Nedir?

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır. Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.”

 

Not:Bilge Kunduz sorularını öğrencilerinizle ne şekilde paylaşacağınıza önceden karar vermeniz iyi olacaktır. Akıllı tahta bağlantısı veya projeksiyon imkanı olmayan sınıflar için siyah beyaz görselleri ders öncesinde fotokopi ile çoğaltmanız iyi olacaktır.

Bugün ne öğrendik?

Bilgi işlemsel düşünmeye bir adım daha attık; farklı bir bakış açısı olarak Bilge Kunduz ile tanıştık ve ilginç Bilge Kunduz sorularını çözmeye çalıştık.

BİLGE KUNDUZ'U ZİYARET Sunumu indirmek için tıklayınız.

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler