Blok Tabanlı Programlama Nedir? (Sunu)

Rate this item
(17 votes)

Bilişim Teknlojileri ve Yazılım Dersi için yeni müfredata göre hazırlanan Blok Tabanlı Programlama Nedir PPT Sunusu ekte yer almaktadır. 5. ve 6. sınıflarda kullanabilirsiniz. MEB ve Google işbirliğiyle hazırlanan dokümanlar harici bir şey eklenmemiştir.

Sunu içinde yer alan bilgiler; Bilgisayar programlama dilleri, bir yabancı dil gibi öğrenilmesi zaman alan ve ilk bakışta karmaşık dillerdir. Bu dillerin daha kolay öğrenilmesini ve yaratıcı şekilde kullanımı desteklemek amacıyla çeşitli blok tabanlı programlama araçları geliştirilmiştir. Blok tabanlı programlama araçları belirli bir program dilinde kullanılan komutu işlevini anlatan bloklara çevirmektedir. Bu şekilde iletişim kolaylaşır. İşte size bir örnek: Soldaki JavaScript dilinde yazılmış olan programlama komutu, sağda Google Blockly kodları kullanarak yazılmış. Anlaması çok daha kolay öyle değil mi? Kod blokları legolara benzer, içe içe geçer arka arka sıralanır ve programınızın istediğiniz şeyleri yapmasını sağlarlar. Bir karakterin yürümesini ya da konuşmasını, müzik çalmasını, harflerin canlanmasını vs...

Bunlar arasında en yaygın olanları Google Blockly ve Scratch Programlarıdır. Biz derslerimizde çevrimdışı olarak da rahatlıkla kullanabildiğimiz Google Blockly Programını kullanacağız. Ancak öncesinde Google Blockly programına ve blok tabanlı kodlamanın öğretildiği diğer öğretme platformlarına bir göz atalım. Code Studio da Google Blocky oyunları gibi kodlamayı öğretmek için çeşitli oyunlar kullanır. Bu iki platform için de çevrimiçi olmamız gerekir. Ancak Blockly Oyunlarını bilgisayarımıza indirerek çevrimdışı şekilde de kullanabiliriz.

Bilişim Teknlojileri ve Yazılım Dersi için yeni müfredata göre hazırlanan Blok Tabanlı Programlama Nedir PPT Sunusunu indirmek için Tıklayınız. 

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersine ait bilgiler, sunular, yazılar, yazılılar, çalışma kağıtları vb her şey düzenli olarak hazırlanıp, yüklenmektedir. Sitemizi takip edebilirsiniz.

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler