Bilgisayar Sistemleri Ders Notları (Ünite 2 - 5.1.2)

Rate this item
(2 votes)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ikinci ünitesinde yer alan Bilgisayar Sistemleri konusuna ait ders notları hazırlanmıştır. Bilişim Teknolojileri öğretmen ve öğrencileri ders notlarını kullanabilir.

 

Bilgisayarımızın Dışında ne var, İçinde ne var

İç Donanım Birimleri: Bilgisayara kablolu ya da kablosuz bir şekilde dışarıdan bağlı olmayan ve bilgisayarın temel işlemleri yapabilmesi için gerekli olan parçalara iç donanım birimleri denir.

Dış Donanım Birimleri: Bilgisayara kablolu ya da kablosuz olarak dışarıdan bağlı olan giriş/çıkış ve depolama araçlarının tamamına dış donanım birimleri denir.

Güç Kaynağı: Bilgisayar gibi elektrikle çalışan araçlara güç sağlayan iç donanım parçasıdır.

İşlemci: Bilgisayara girilen programlama komutlarını yorumlamak ve uygulamak için gerekli olan temel iç donanım parçasıdır.

Sabit Disk: Bilgisayarda, verilerin kalıcı olarak depolanmasını ve istenildiğinde silinebilmesini sağlayan iç donanım parçasıdır.

Ram Bellek: Kullanıcının bilgisayar üzerinde çalışması sırasında yaptığı işlemlere ait verilerin geçici olarak tutulduğu iç donanım parçasıdır. Bilgisayar kapatıldığında ram içerisindeki tüm veriler silinmektedir.

Ana Kart: Bilgisayarın tüm donanım birimleri arasında iletişimi sağlayan temel donanım parçasıdır.

Ekran, fare, klavye, mikrofon, hoparlör, kulaklık, yazıcı gibi donanımlar ise dış donanım birimleri olarak tanımlanır.

Yazılım: Bilgisayar donanımının istenilen amaçlar doğrultusunda çalıştırılmasıyla kullanıcının bilgisayarda istediği işlemleri yapabilmesini sağlayan programlardır.

Bilgisayardaki en önemli yazılım türünün işletim sistemidir.

İşletim Sistemi Yazılımları: Bilgisayara ait tüm donanım ve yazılım kaynaklarını kullanılarak bilgisayarın yönetimini sağlayan bilgisayar ve kullanıcı arasındaki arayüz yazılımlarıdır.

Uygulama Yazılımları: Bilgisayarda kullanılan çeşitli uygulama yazılımları da bulunmaktadır.Örnek olarak doküman oluşturmak için kullanılan ofis yazılımları, eğlenceli oyun yazılımları,  internette gezinmek için kullanılan internet tarayıcılar, resim düzenleme yazılımı ve virüslere karşı kullanılan antivirüs yazılımları.

 DERS NOTLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler