İnternet'te Arama, Bilgileri Tarama (BTY 5. Sınıf Ünite 9 - Tüm Dosyalar - Sunu, Afiş ve Ders Notları)

Rate this item
(1 Vote)

5. Sınıflar için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ilgili ünitesinde yer alan tüm dokümanlar hazırlanmıştır. Sunular, afişler ve ders notları Bilişim Teknolojileri öğretmen ve öğrencileri için kullanıma açılmıştır. İnternet'te Arama, Bilgileri Tarama

KAZANIMLAR

5.3.2. Araştırma
5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar.
5.3.2.2. Web tarayıcısı kavramını açıklar ve tarayıcıyı kullanır. Yaygın kullanılan web tarayıcıları tanıtılır.
5.3.2.3. Arama motorlarını kullanarak basit düzeyde araştırma yapar. Katalog tarama, kütüphane, sözlük, ansiklopedi gibi farklı örneklerin incelenmesi sağlanır.

MATERYALLER

ÖNERİLEN DERS AKIŞI

A. Çalışma - İnternet’i Ne Kadar Tanıyoruz? (20 dk.)
B. Çalışma - İnternet Terim Kartları (20 dk.)
C. Çalışma - İnternet’te Aramayı Öğreniyorum (20 dk.)
D. Çalışma - İnternet’te Arıyorum (15 dk.)
E. Bugün Neler Öğrendik? (5 dk.)

UYGULAMA ÖNCESİ NOTLAR

Derse girmeden önce internet kullanım grafiği, Bildiklerim ve Öğrenmek İstediklerim formu, İnternet Soru Terim kartları ve İnternet afişini hazır bulundurunuz ve sunumu inceleyiniz.

 

 

5.1.9  İNTERNET'TE ARAMA BİLGİLERİ TARAMA

 

İnternet’te arama yaparken, istediğiniz dosya türü ile de arama yapabilirsiniz. Bunun için 3 harfli dosya kısaltmasını aradığınız kelime ile birlikte (PDF, PPT veya XLS) yazarak arama yapabilirsiniz. PDF formatı genellikle bilimsel makaleler, dergiler ve bazı görseller için kullanılır. Eğer aradığınız metin dosyası veya görselin pdf formatındaki haline erişmek istiyorsanız dosya adının yanına pdf yazarak arama yapınız. Benzer şekilde power point sunuları için ppt, excel dosyaları için xls yazılır.

Aramalarınızı belirli bir web sitesi içerisinde yapabilirsiniz. Aradığınız kelimeleri, slaytta gördüğünüz gibi belli bir web sitesi içinde aranmasını istiyorsanız, arama yaptığınız kelimelerin başına ‘site:’ ifadesini koyun. Örneğin: site: EBA.gov.tr  yazarsanız, aradığınız kelimeleri sadece o site içerisinde aramış olursunuz.

Arama yaparken, unutmayın: Ne kadar azsa o kadar iyidir! Basit, iki kelimeli arama terimleri genellikle en geniş kapsamlı sonuçları getirir. Kısa arama terimleriyle arama yapmaya başlayın.

Arama yaparken web dostu kelimeler seçin. Bu ne demek? Arama motorları, girdiğiniz kelimeleri webteki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Slayttaki örneğe ek olarak: Örneğin, başım ağrıyor yerine, baş ağrısı ifadesini kullanın, çünkü tıbbi bir web sitesinde kullanılabilecek terim budur. Aradığınız şey ne olursa olsun parolamız şudur: Basit olsun.

Kısaltma kullanmayın, örneğin " tel numarası" yerine "telefon numarası" yazmalısınız.

Aradığınız kelimeler bir kalıp (sözcük grubu, cümle, söz) ise, slaytta gördüğünüz gibi tırnak işareti içinde yazarak arayabilirsiniz. Böylece, tırnak içerisine yazdığınız kelimeler aynı şekilde ile aranır ve arama sonuçlarında aradığınız sözcük kalıplarını görebilirsiniz.

Arama motorunda sadece kelimeleri yazarak arama yapmayız. Görsel (resim, fotoğraf) da arayabiliriz. Bunun için önce, arama motoru sayfasında ‘Görsel Arama’ özelliğini seçmemiz gerekir. Daha sonra masaüstünde ya da bilgisayarımızda kayıtlı herhangi bir görseli, slaytta gördüğünüz gibi sürükleyerek arama bölümüne bırakırız. Benzer görsellerin, arama sonuçlarında çıktığını göreceksiniz.

Arama motorunda ayrıca sesli arama da yapabiliriz. Daha önce deneyen var mı? Sesli arama yapmak için arama motoru sayfasında, mikrofon şeklindeki küçük butona basmanız gerekir. Daha sonra, aradığınız kısa kelimeleri yüksek sesle ve anlaşılır bir şekilde söylemeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarınızın mikrofonunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Derse ait tüm notlar ctrlbizde.com da

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler