Dreamweaver ile Access Veri Tabanı Bağlantısı İşlemleri

Veritabanı uygulaması yapabilmek için öncelikle Access programı ile bir veritabanı oluşturmamız gerekir. Burada dikkat edilecek husus veritabanının 2003 uyumlu olarak kaydedilmesi gerekmektedir.  veritabani.mdb dosyası içine aşağıda görüldüğü gibi “tablo” isimli bir tablo oluşturuyoruz.

Dreamweaver'ı çalıştırıyoruz ve wwwroot klasörünü verisite olarak tanımlıyoruz. Dreamweaver açıyoruz sitemizi aşağıda belirtilen resimdeki gibi tanımlıyoruz.

Sunucular kısmına tıklayıp + işaretine tıklayarak gerekli ayarlamaları yapıyoruz.

Gelişmiş sekmesine tıklayarak siteyi asp vbscript uygulamaları çalışacak şekilde tanımlamayı unutmuyoruz.

Kaydet tuşuna bastıktan sonra test yazan kısmı işaretleyip tamam tuşuna basıyoruz. Sitemiz tanımlandıktan sonra Dreamweaver’da Dosyalar kısmında görüntülenmektedir. Sitemizin olduğu dosyalar kısmında sağ tuş-"Yeni Dosya" diyerek .asp dosyamızı oluşturuyoruz.

 

Şimdi hazırladığımız veri tabanı dreamweaver’a tanıtmamız gerekir. Veritabanı işlemleri yapabilmek için Pencere menüsünden Veritabanı’na (Pencere/Veritabanı) tıklayarak veritabanı panelini açıyoruz. Veritabanı sekmesindeki + ya tıklayıp “Veri Kaynağı Adı(VKA)” yı seçiyoruz

Gelen pencereden “Tanımla…” düğmesine tıklıyoruz.

Gelen pencereden “Sistem DSN” sekmesindeyken “Ekle…” düğmesine tıklıyoruz.

Gelen pencereden 2.seçenek olan (*.mdb) seçilir.

Gelen penceren “Veri Kaynağı Adı” alanına istediğimiz bir adı veriyoruz. Ardından “Seç…” düğmesine tıklayarak wwwroot içine kaydettiğimiz Access dosyasını seçiyoruz.

Görüldüğü gibi veri kaynağı adına “veri1” ismini verip, seç ile wwwroot içindeki veritabani.mdb seçip tamam düğmesine tıklıyoruz.

Pencerelerin tamam düğmelerine basarak pencereleri kapatıyoruz. En son olarak yandaki pencerede “veri1” isimli tanımlamanın gerçekleştiğini görüyoruz. Bağlantı adına da uygulama ismini veriyoruz.

Dreamweaver ana ekrana döndüğümüzde panelde alanlarını tanımladığımız tablo görüntülenmektedir. Şimdi ise Veri Bağlantıları sekmesindeki + işaretine tıklıyoruz. Ve ilk seçenek olan “Kayıt Kümesi Sorgulama” seçeneğine tıklanır.

Kayıt kümesi isimli gelen pencereden Ad kısmında bir değişiklik yapmıyoruz. Bağlantı alanındaki listeyi aşağıya doğru açınca tanımlamış olduğumuz “uygulama” tanımlamasını seçiyoruz. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi tanımladığımız veri tabanındaki tanımlanmış alanlar gözüküyor.

Dreamweaver ana ekranında Veri Bağlantıları sekmesinde oluşturulan kayıt kümesi görüntülenmektedir. Böylelikle oluşturduğumuz Access dosyası için gerekli bütün ön tanımlamaları yapmış bulunuyoruz.

Şimdi sıra veritabanındaki verilerin görüntülenmesine; Bu işlem için birkaç yol kullanılabilir. Veri bağlantıları sekmesinden “ad, soyad, yas” alanlarını sayfaya sürüklüyoruz. Her alanı sürüklemek zorunlu değildir. Görüntülenmesini istediğimiz alanları sürükleyebiliriz.

Sayfamızı F12 ile önizleme yapalım. Aşağıda görüldüğü gibi ilk kayıt listelenmiştir.

Eğer bütün kayıtları listelemek istiyorsak; sayfaya sürüklediğimiz alanları seçiyoruz. Seçilmiş haliyle alanlar aşağıda görülmektedir.

Alanlar seçiliyken “Sunucu Davranışları” sekmesinden + işaretine tıklıyor ve “Bölgeyi Yineleyi” seçiyoruz. Karşınıza bir pencere gelecektir. Bu pencerede bir değişiklik yapmadan Tamam düğmesine tıklıyoruz. Eğer sayfayı önizleme yaparsak ilgili alanlara ait bütün kayıtlar görüntülenecektir. Şimdi vt1.asp olarak kaydettiğimiz sayfaya önizleme yapalım.

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler