Dreamweaver ile Access Veri Tabanında Kayıt Güncelleme

Dreamweaver ile veri tabanına kayıt eklemiştik (incelemek için tıklayınız), bu yazımızda ise girilmiş kayıtların güncellenme işlemlerini yapacağız. Bunun için boş bir belge açıyoruz. Yine veri bağlantıları sekmesinden ilgili kayıt kümesini ekliyoruz.

Dreamweaver ana ekranına dönünce belgeyi liste.asp olarak kaydediyoruz. Kayıtların listelenmesi için EKLE / VERİ NESNELERİ / DİNAMİK VERİ / DİNAMİK TABLO komutunu seçiyoruz.

Karşımıza yandaki pencere geliyor burada tüm kayıtlar seçeneğini işaretliyor ve tamam düğmesine tıklıyoruz. Karşımıza kayıtları listeleyecek yinelenmiş alan geliyor.

Hangi kaydın güncelleneceğini seçebilmemiz için bir sütun seçiyoruz. Biz burada “ad” alanını kullanacağımızdan yandaki şekilde gözüken yeri seçiyoruz.

Güncelleme işleminin yapılacağı sayfayı oluşturmamız gerekiyor. Yeni bir sayfa oluşturup “guncelle.asp” olarak kaydediyoruz. Yine veri bağlantıları sekmesinden ilgili kayıt kümesini ekliyoruz. Bu sefer burada “Filtre:” kısmına “Kimlik” seçeneğini seçiyoruz. Tekrar “liste.asp” sayfasına geçiyor ve {Recodset1.ad} ‘ı seçip EKLE/VERİ NESNELERİ/GİT/AYRINTI SAYFASI komutuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

Bu pencerede “Ayrıntı sayfası: “ alanına “guncelle.asp” dosyasını seçiyoruz. Ardından URL parametrelerini işaretliyoruz. Böylelikle “ad” alanından veriyi “guncelle.asp” sayfasına taşımış oluyoruz. Şimdi “liste.asp” sayfasını ön izleme yapalım. Görüldüğü gibi “ad” sütununda linkler oluştu. Bu linklerden hangisine tıklarsak o kaydı güncellemek için “guncelle.asp” sayfasında güncelleme formu gelecektir.

Şimdi daha önce oluşturduğumuz “guncelle.asp” sayfasını hazırlayalım. “guncelle.asp” sayfasına geçiyoruz. EKLE/VERİ NESNELERİ/KAYDI GÜNCELLEŞTİR/KAYIT GÜNCELLEŞTİRME FORMU SİHİRBAZI komutuna tıklıyoruz.

Yanda gelen pencereden ilgili seçenekleri seçiyoruz. Ayrıca güncelleme yapıldıktan sonra hangi sayfaya gitmek istiyorsak “Güncelleştirmeden sonra buraya git:” seçeneğine güncelleşmiş listeyi görmek için “liste.asp” dosyasını atıyor ve tamam düğmesine tıklıyoruz. Aşağıdaki güncelleme sayfası oluşuyor.

Bir ayar daha yapmamız gerekiyor. “Sunucu Davranışları” sekmesinden aşağıdaki şekilde seçili olan “Kaydı Güncelleştir” e çift tıklıyoruz.

Çift tıkladıktan sonra aşağıdaki pencere karşımıza geliyor. “Form öğeleri:” alanındaki aşağıda seçili olan Kimlik seçildikten sonra “Sütun:” alanından “Yoksay” ı seçiyor ve tamama tıklıyoruz.

Şimdi uygulamamızı çalıştırmak için “liste.asp” yi ön izleme yapıyoruz. Örneğin 4.satırdaki kaydı değiştirmek istiyoruz. 4. satırın “ad” kaydına tıklıyoruz. Aşağıda gözüken pencere geliyor.

“Kaydı güncelleştir” e tıklayınca 4.satırdaki kaydın güncellendiğini görüyoruz. Böylelikle güncelleştirme işlemini bitirmiş oluyoruz.

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler