Arduino buton ile led yakma, arduino ve mblock kodları (Arduino Dersleri, 3)

Rate this item
(2 votes)

Bu yazımızda arduino ile led yakma projesini gerçekleştireceğiz, aynı zamanda şu soruların cevabını bulmuş olacağız. Arduino ile led yakma devresi nasıl kurulur? Arduino ile mblock led yakma kodları nasıl yazılır? Arduino ile led yakma kodları nasıl yazılır? Led nedir? Direnç nedir? Breadboard (devre tahtası) nedir? Breadboard çeşitleri nelerdir? Jumper kablo nedir? Jumper kablo çeşitleri nelerdir?

Bir önceki projede kendiliğinden yanan sönen bir led projesi yapmıştık. Şimdi yeni yapacağımız çalışmada butona basıldığında led yansın, basılmadığında ise sönsün. Haydi başlayalım. Buton ile led yakmak için devreyi çizelim, Arduino ve mBlock kodlarını oluşturup projeyi çalışır hale getirelim.

Öncelikle butonumuzu breadboard üstünde bir noktaya yerleştirelim. Sonra 10k lık bir direncin bir ucunu butonun bir bacağına, diğer ucunu ise boş bir alana yerleştirelim. Sonra direncin boştaki bacağına bir jumper kablo ile GND pinine bağlıyoruz. Butonla direncin kesiştiği noktadan bir kabloyla arduino üzerinden 7 numaralı pine bağlıyoruz. Butonun boşta kalan bacağından arduinoda 5V pinine bağlıyoruz.

Şimdi ledimizi devreye ekleyelim. Ledin artı bacağıyla 220 ohmluk direnci birleşecek şekilde breadboarda takıyoruz. Direncin boşta kalan bacağından arduino üzerinde istediğimiz bir dijital pine bağlantı yapıyoruz, biz 8 numaralı pine bağladık. Ledin boşta kalan bacağını ise arduino üzerindeki GND pinine bağlıyoruz.

Arduino ile Buton kontrolünde led yakma Devre Şeması


Devremizi tamamladık şimdi kodları yazmaya başlayabiliriz. Öncelikle olayın mantığını kavramamız gerekiyor. Bu projenin temel kodları aslında "Eğer butona basıldıysa ledi yak, basılmadıysa ledi söndür" cümlesidir.
Bunu kodlaştırmak için önce arduino programımızı açıyoruz.  Öncelikle buton ve led isminyle 7 ve 8. pinlerimizi tanımlayalım. Bunu en üst kısımda  define komutuyla yapıyoruz. void setup kısmında butonu giriş, ledi çıkış olarak tanımladık. void loop yani programın ana kısmında buton değerini okuttuk ve bunu butonDurum isimli bir değişkene atadık. Sonrasında butonDurum değişkenini kontrol ettik eğer butonDurum 1e eşitse (1 yerine HIGH da diyebilirdik), led pinimize 5V gönder, değilse yani butona basılmadıysa led pinine 0V gönder demiş olduk.

#define buton 7 //artık 7 numaralı pin yerine buton yazabiliriz
#define led 8  //artık 8 numaralı pin yerine led yazabiliriz
int butonDurum=0;
void setup() {
pinMode(led,OUTPUT); // çıkış
pinMode(buton,INPUT); //giriş
}
void loop() {
butonDurum=digitalRead(buton);
if (butonDurum==1){  //eğer butona basıldıysa
digitalWrite(led,HIGH);} //ledi yak
else //basılmadıysa
{
digitalWrite(led,LOW); //ledi söndür
}
}

 

 Buton ile led yakma mBlock Kodları

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler