Arduino LDR ile Led Yakma, arduino ve mblock kodları (Arduino Dersleri, 6)

Rate this item
(3 votes)

Bu dersimizde ortamın ışığını algılayan ldr ile led yakacağız. Ortamdaki ışık kapatılınca veya azalınca ledimizi yakacağız.

Gerekli Malzemeler
Arduino Uno R3
Breadboard
LDR
Direnç (10K)
Direnç (220-330ohm)
Led
Jumper Kablo

LDR (Light Dependent Resistor) Nedir?

LDR ışığa bağımlı bir dirençtir, günlük hayatta fotosel adıyla yaygın şekilde kullanılmaktadır. Üzerine düşen ışık şiddeti arttıkça direnç değeri azalır, azaldıkça direnç değeri artar.

LDR ile Led Uygulaması Devresi

LDRyi breadboardta boş bir alana yerleştirdikten sonra, 10klık direnci LDRnin bir bacağına denk gelecek şekilde yerleştirelim. LDR'nin boşta kalan bacağından arduinonun artı yani 5V hattına, direncin boşta kalan bacağından eksi hattına yani gndye bağlantı yapacağız.  LDR ile direncin birleştiği noktadan arduinoda analog pinlere bağlıyoruz. LDR analog sinyal okuduğundan A0 pinine bağladık.
Daha sonra ise ledimizi 3 numaralı pine bağlayarak 220ohmluk dirençle bağlantısını yapıyoruz.

 

LDR ile Led Uygulaması Arduino Kodları


Dilersek ledi en üst kısımda define komutuyla tanımlayalım ve  3 numaralı dijital pin yerine led değişkenini kullanalım. Setup kısmında pinMode komutuyla ledimizi çıkış olarak tanımlıyoruz. LDRnin ortamdaki ışık değerlerini görmek açısından öncelikle serial port ekranından yararlanıyoruz. Bunun için serial ekranı başlatma kodumuzu yazıyoruz. Serial.begin(9600);
Tanımlamaları yaptıktan sonra loop kısmına geçip kodumuzu yazabiliriz.  int isik=analogRead(A0); komutuyla isik isimli integer yani tam sayı bir değişken tanımladık ve bu değişken LDR'nin dışardan okuduğu analog sinyalleri temsil etmektedir. Hemen altında Serial.println(isik); komutunu yazıp, delay komutuyla araya bir süre bekletme koyarak, ortamdaki ışığın analog değerlerini seri ekrandan görebiliriz. Araçlar / Seri Port Ekranı alanından okuduğumuz değerlere göre programın devamını yazacağız. Bizim şuan içinde bulunduğumuz ortamın ışık değerleri ortalama 300 olarak görülmektedir. LDRnin üstüne elimizi koyduğumuzda bu değer 100-150 arasına kadar düşmektedir. O zaman bir koşul cümlesiyle 250den büyükse ışık sönsün, değilse yansın şeklinde bir kod bloğu oluşturalım.

 

#define led 3
void setup() {
pinMode (led, OUTPUT);
Serial.begin(9600);
}
void loop() {
int isik=analogRead(A0);
Serial.println(isik);
delay(200);
if (isik>250){
  digitalWrite(led,LOW);
}
else{
  digitalWrite(led,HIGH);
}
}

 

LDR ile Led Kullanımı Mblock Kodları

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler