Arduino Seri Port Üzerinden Haberleşme (Arduino Programlama, 2) Featured

Rate this item
(0 votes)

Projelerimizde Arduino'ya komut yollamak veya sensörlerdeki değerleri görüntülemek için seri haberleşmeyi kullanırız. Seri haberleşmeyle bu protokolü destekleyen cihazlarla haberleşebiliriz.

Eğitimlerimizde Bluetooth ve USB üzerinden bilgisayara veri aktarmak için seri haberleşme protokolünü kullanacağız. Bilgisayarımızdan gelen değerleri okumak için “Seri Port Ekranı”nı kullanacağız. Bu alanı kodlarımızdaki işleyişi görmek veya hataları tespit etmek için de kullanabilirsiniz. Seri ekranı açmak için Araçlar / Seriport Ekranı, Ctrl+Shit+M kısa yolu veya arduino ide programı üzerinde sağ üst kısımda bulunan seri haberleşme butonunu kullanabilirsiniz.

Seri haberleşmeyi başlatmadan önce setup bloğunda seri haberleşmeyi başlatmak için Serial.begin(9600); komutunu yazıyoruz. Bu komutla serial haberleşme 9600 boud rate ile  yani seri iletişim hızıyla başlatmış oluyoruz. 

Seri ekrana bir şey yazdırmak istediğimizde ise Serial.println(“Merhaba Dünya”);  komutunu kullanıyoruz. Parantez içine değişken adı veya doğrudan çift tırnakla yazdırmak istediğimiz kelimeyi yazabiliriz.
Arduino'da seri haberleşme pinleri 0 ve 1 pinleridir. Kodlarımızı bilgisayardan Arduino'ya yüklerken bir problem yaşamamak için bu pinlere kodları yüklerken herhangi bir şey bağlanmamalıdır.

Örnek Kod:

void setup() {
Serial.begin(9600);
}

void loop() {
Serial.println("Merhaba Dünya");
}

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler