Matematiksel İfadeler (Python Dersleri - Ders1)

Rate this item
(5 votes)

Bu dersimizde Python'da temel matematiksel işlemlerin kullanımını göreceğiz.  Python programlama dilinde matematiksel işlemler, çarpma, bölme, çıkarma, toplama, tam sayı sonucu döndüren bölme, üs alma... Bunun için IDLE'ı açıyoruz ve temel matematiksel işlemlerini  gelen ana ekran üzerinden deneyerek çalıştırıyoruz.

 

IDLE üzerinde doğrudan doğruya 3+5 şeklinde matematiksel ifadeleri yazdığımızda sonucunu ekrana yazıyor. Aynı şekilde çarpma, çıkarma ve bölme işlemleri için de geçerli bu durum. Ancak bölme işlemlerinde sonucu tam sayı olmayan durumlarda virgülden sonra bir çok rakam yer alıyor. Örneğin 22/7 yazıp enter tuşuna bastığımızda 3.142857142857143 sonucu veriyor bize.

Eğer biz sonucu tam sayı olarak almak istersek. 22//7  (iki tane bölü işareti) şeklinde bir ifade kullanıyoruz. Bu durumda sonuç 3 oluyor.

Matematiksel işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de işlem önceliği konusu. Matematikte geçerli olan işlem önceliği Python programlama dili için de geçerlidir.  Örneğin 8+10/5 işleminin sonucu 10'dur. Karışık işlemlerde parantez kullanabilirsiniz. Örneğin 5+(50/2)+(15-10) işleminin sonucu 35'tir.

Programlamada çok kullandığımız mod işlemi de Python'da % (yüzde) işaretiyle yapılır. Mod işlemi bildiğiniz gibi bir sayının , başka bir sayıya bölümünden kalanı verir. Örneğin 20%3 işlemi için 20'nin 3'e bölümünden kalan 2'dir.

Üs alma işlemi ise Python'da ** ile ifade edilir. Örneğin 2'nin 3. kuvvetinin sonucu almak istersek 2**3 yazıyoruz. Bu işlemin sonucu (2*2*2 )  8'dir.

Matematiksel işlemlerde değişkenleri de kullanabiliriz. Örneğin x=7 yazalım, sonrasında y=5 yazalım, en sonunda x*y yazdığımızda sonuç 35 olacaktır. Tabi her işlem sonrasında enter tuşuna basıyoruz.

Matematiksel ifadeleri kullanmak programlama için önemli bir adımdır. Çünkü ileride yapacağımız programlarda bir çok matematiksel ifadeden yararlanacağız.  Bu yüzden matematiksel ifadelerin kullanımını anlamak adına basit örnekler yapabilirsiniz.

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler