String (Metin) İşlemleri (Python Dersleri - Ders2)

Rate this item
(1 Vote)

Bu dersimizde Python'da string (metin) işlemlerinin kullanımını göreceğiz.  Python programlama dilinde metin (string) tanımlama, birleştirme, kesme işaretinden kaçış, metni istenilen sayı kadar yazdırma. Python programında string işlemleriyle ilgili temel notlarımı paylaşacağım sizlerle. String metin, yazı anlamına gelmektedir.

 Bir programlama dilinde yazı ile ifade edilen her şey string olarak ifade edilir. Biz string ifadesi yerine metin ifadesini kullanacağız. Python programlama dilinde metin ifadelerini tanımlarken tek tırnak veya çift tırnak kullanılır. Örneğin "Göztepe", 'Antalya' gibi. Her iki tanımlama da Python programlama dili için doğrudur. Ancak şu ifade yanlıştır "Babayiğit', çünkü çift tırnakla başlarsa çift tırnakla bitmelidir. Bu şekilde bir kullanım hata verecektir.

Ancak kullandığımız metinsel ifade içinde tek tırnak kullanmamız gereken bir durum varsa biz metinsel ifadeyi çift tırnakla tanımlamalıyız. Örneğin "Göztepe'nin renkleri sarı ve kırmızıdır" cümlesinde olduğu gibi. Veya tek tırnakla kullanmak istersek kaçış dizisi olarak adlandırılan \ işaretini kullanabiliriz. 'Göztepe\'nin renkleri sarı ve kırmızıdır' ifadesinde olduğu gibi. Bunu da ters slash işareti ile yapıyoruz.  Eğer biz 'Göztepe'nin renkleri sarı ve kırmızıdır' şeklinde bir ifade kullansaydık, hata ile karşılaşacaktık. Çünkü Göztepe'nin ifadesindeki tek tırnak metinsel ifadenin bittiği anlamına gelecekti.

Bir metinsel ifadeyi bir değişkene de aktarabiliriz.  Örneğin takim="Göztepe"  yazıp, sonrasında takim yazıp  enter tuşuna bastığımızda ekrana Göztepe yazacaktır.  Sonrasında durum="Şampiyon "  şeklinde bir metinsel ifade tanımlayıp. Ekrana takim + durum yazarsak GöztepeŞampiyon yazacaktır. Dilersek bu ifadeyi şu şekilde de kullanabiliriz. takim + "benim" + durum + "takımımdır"  yazarsak ekrana şu şekilde bir çıktı gelecektir. Göztepebenimşampiyontakımımdır. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere takim ve durum değişkenlerinin içeriğini yazdıracağımız için bunları çift tırnak içinde yazmadık. Çift tırnak içinde yazılan ifadelerin aynısı ekrana yazılır.

Python'da metinsel ifadelerle ilgili olarak takim+takim+takim yazarsak ekrana GöztepeGöztepeGöztepe yazacağını tahmin edebiliyoruz. Ancak takim*3 yazdığımızda da sonuç değişmeyecektir. Burada çarpma işleminden yararlandık. Python'da çarpma işlemi metinsel ifadeler içinde kullanılabilmektedir.

a="Merhaba"
b="Dünya" şeklinde bir tanımlama yaptıktan sonra (a+b)*10 ifadesini yazarsak ekrana 10 kez Merhaba Dünya ifadesini yazacaktır.

Şimdi bu gördüklerimizi uygulayalım.

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler