Kullanıcıdan Veri Alma ( input fonksiyonu) (Python Dersleri - Ders7)

Rate this item
(2 votes)

Bu dersimizde Python'da kullanıcıdan veri alma işlemlerini yani input fonksiyonunun kullanımını göreceğiz.  input fonksiyonu ile veri alma, aldığımız veriyi ekrana yazdırma, alınan veriyle metinsel ve matematiksel işlemler yapmak gibi işlemleri örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Ders7 Kullanıcıdan Veri Alma (input )

Herkese merhaba, Python programlama dilinde kullanıcıdan veri alma konusuyla devam ediyoruz. Kullanıcıdan almak istediğimiz verileri input fonksiyonuyla alırız. Kullanımı input() şeklindedir. Dilersek input("Adınızı Giriniz")  şeklinde de kullanabiliriz. input ile ilgili önemli bir durum da  alınan verileri string(metin) olarak algılıyor olmasıdır.

Bu dersimize kadar yaptığımız örnekleri Python Idle Shell üzerinde satır satır yazıp çalıştırıyorduk.  Ancak bundan sonra her bir programımızı Python dosyası olarak kaydedip çalıştıracağız. Bunun için Python IDLE'da file/new (dosya / yeni)seçenekleriyle yeni bir sayfa açıyoruz. Artık kodlarımızı bu alanda yazacağız. Dilerseniz Pycharm vb programları da kullanabilirsiniz.  Bu dersimize başlarken bir önerim de yazdığınız en basit kodları bile anlamlı isimler vererek kaydetmenizdir. İleride bunlara bakıp yardım alabilirsiniz veya vay be nereden nereye geldim de diyebilirsiniz.

Basit bir örnekle input fonksiyonunu anlamaya çalışalım.
Örnek1: Kullanıcıya adını soralım ve kullanıcı adını girdikten sonra "Merhaba Ad" şeklinde bir karşılama yapsın programımız.
Bunun için yeni açtığımız kod sayfamıza

ad=input("Adınızı Giriniz") 
print("Merhaba", ad) 


kodlarını yazıyoruz ve çalıştırıyoruz. (IDLE için F5 PyCharm için Sağ tık/ Run(çalıştır) komutu). Gelen ekranda Adınızı Giriniz yazan yere gelip adımızı yazdığımızda program çalışmaya devam edecektir. Örneğin adımıza Erhan yazdıysak, Merhaba Erhan yazacaktır.

Örnek2: Kullanıcıdan birden fazla değer isteyelim ve bunları yan yana ekrana yazdıralım.

 

print("Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz!")
adiniz=input("Adınızı Giriniz ")
soyadiniz=input("Soyadınızı Giriniz ")
yas=input("Yaşınızı Giriniz ")
print("Bilgiler Kaydediliyor...")

print("Öğrencimiz",adiniz, soyadiniz,yas, "yaşındadır.")

 Bu örnekte ilk inputa girilen değer, adiniz isimli değişkende tutulacaktır. Sırasıyla ikincisi soyadiniz ve üçüncü değer de yas isimli değişkenlerde tutulacaktır. Örnekte inputa girilen değerler sırayla Elif Karataş 14 olduğu durumda ekrana yazacak mesaj aşağıdaki gibi olacaktır.

Öğrencimiz Elif Karataş 15 yaşındadır.

Örnek3: Girilen 3 sayının toplamını ekrana yazdıran programın kodunu yazalım.Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var.  input fonksiyonu ile gelen değerlerin metinsel (str) yapıda olduğu ve bunları sayısal (int) veri tipine değiştirmeliyiz. Aksi halde kullanıcı sırayla 3, 4 ve 5 rakamlarını girdiğinde biz bunu toplama işlemiyle toplamaya çalıştığımızda sonuç 12 değil 345 olacaktır. Çünkü bunları string(metin) olarak algılayacaktır. 

Aşağıdaki iki çözüm de doğrudur.

print("Girilen 3 sayıyı toplayan program")
a=int(input("1. Sayıyı giriniz"))
b=int(input("2. Sayıyı giriniz"))
c=int(input("3. Sayıyı giriniz"))

print("Sayıların Toplamı=",a+b+c)

veya

print("Girilen 3 sayıyı toplayan program")
a=input("1. Sayıyı giriniz")
b=input("2. Sayıyı giriniz")
c=input("3. Sayıyı giriniz")

print("Sayıların Toplamı=",int(a)+int(b)+int(c))

..

 

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler