Media

Photoshop Dersleri 1 Çalışma Alanı ve Yeni Boş Bir Belge Açma

Herkese merhaba, Adobe Photoshop CS6 aracılığıyla Photoshop Derslerine başlıyoruz. Farklı bir Photoshop sürümünü kullanıyor olabilirsiniz, temel seviyede bir ders akışı olacağından bu problem oluşturmayacaktır.

Kısa video ve yazılar şeklinde ilerleyeceğiz. Bu dersleri düzenli takip edip, uygumaları yaptıktan sonra temel düzeyde Photoshop öğrenmiş olacaksınız. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Hatalarım olursa şimdiden affınıza sığınıyorum. Derslerle ilgili herhangi bir sorunuz olursa ctrlbizde.com internet sitemiz aracığıyla bize iletebilirsiniz.Dersleri hem video şeklinde hem de yazılı şekilde görsellerle destekleyerek anlatacağız. Yazıların sonunda uygulama dosyalarını bulabilirsiniz.


Üst kısımda Dosya - Düzen - Görünüm gibi menüler vardır, bu menüleri kullandıkça açıklamış olacağız. Sol tarafta araçlar paneli yer almaktadır. İşlemlerimizi genelde bu panel üzerinden yürüteceğiz. Ve yine ekranın sağ tarafında renk paneli, katmanlar paneli gibi çeşitli paneller vardır. Üst kısımda ise Seçenekler paneli bulunmaktadır, sol kısımda bulunan araçlar panelindeki araçların özellikleri burada yer alır.

Boş yeni boş bir belge açmak için;


Dosya / Yeni
Veya klavye kısayolu ile (Ctrl + N) ile açabiliriz.  Gelen ekran üzerinden Genişlik ve Yükseklik değerleri girelim.  Burada önemli olan genişlik ve yükseklik değerleri olarak piksel biriminin seçili olmasıdır. Biz derslerimiz boyunca piksel olarak çalışma yapacağız. Piksel en basit tanımla, ekranımızda yer alan en küçük noktalardır. Çözünürlük ve renk modu değerleri varsayılan olarak kalmalı. 72 piksel/inç ve RGB renk modu. Genişlik ve yükseklik değerleimize 800x500 değerlerini girelim ve tamam tuşuna basarak, Photohop'ta ilk boş belgemizi oluşturmuş olalım.


İlk dersimizi bu genel tanıtım ve belge açma işlemiyle sonlandırmış olalım.

 

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler