Algoritma ve Akış Şeması Konu Anlatım, Sorular ve Cevapları 22 Soru 17 Sayfa

Rate this item
(3 votes)

Algoritma bir çözüme ulaşmak için tasarlanan yol, takip edilen işlemlerdir. Başlangıcı ve sonu olan bir takım işlemlerden oluşur. Akış Şemaları ise algoritmaların şekillerle ifade edilmesidir. Akış şemasını çizmeden önce algoritmayı oluşturmak önemli bir adım ve kolaylıktır.  Programlamayı öğrenmek için programlama mantığını iyi kavramak için bu konuları bilmek gerekmektedir.

Tanımlara girip boğmamak adına örneklerle ilerleyelim. Oldukça basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Basitten karmaşığa doğru problemleri çözelim. Algoritma ve akış şemalarıyla çözüm yapacağımız için öncelikle akış şemalarında kullanılan sembolleri tanıyalım.

 

Yukarıda gördüğünüz akış şeması sembollerini görüp paniğe kapılmaya gerek yok. Kullandıkça hepsinin ne işe yaradığını göreceğiz. Her problemde mutlaka başla ve bitir simgesini birer kez kullanıyoruz. Diğer sembolleri çözüm aşamasında istediğimiz kadar kullanabiliriz.
Giriş sembolü, dışarıdan bir veri girişi yapılacağı zaman kullanılır. Örneğin, problemde kullanıcının yaşını soruyorsa, ismini soruyorsa vb.
Atama/işlem sembolünü, problemde matematiksel bir işlem yaptığımızda kullanıyoruz. Örneğin iki sayının toplamı, ortalama hesaplama veya başlangıç değeri atama gibi. Denetim (karar), sembolünü bir denetim yapacağımız zaman kullanıyoruz. Eğer yaş>18'den ise şunu yap gibi. Çıkış sembolünü ekrana yazdıracağımız bir şeyler olduğunda kullanıyoruz. Döngü sembolü, tekrarlayan işlemlerde kullanılır ancak  biz döngüyü farklı şekilde yapacağız basitleştirmek için. Dolayısıyla bu sembolü uzun bir süre kullanmayacağız. Akış yönü, işlem sırasını göstermek için kullanılır. Bağlaç ise akış yönünü bildirirken bize kolaylık sağlayacak. Fonksiyon, önceden tanımlanmış işlemlerdir. Fonksiyon sembolünü de uzun bir süre kullanmayacağız.

Değişken kavramı hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Değişken dediğimiz kavram program içinde yer alan verileri geçici olarak tutan, programcı tarafından isimlendirilen tutuculardır. Örneğin bir programda kullanıcıya adını veya yaşını sorduk, kullanıcı ekranda bunu yazdı, bu yazdığı değeri programcının daha önce tanımladığı bir değişken tutmaktadır program boyunca. Değişkenlere isim verme kurallarına girip konuyu uzatmak istemiyorum ancak Türkçe karakter ve boşluk kullanmayalım. Ve anlamlı isimler verelim. Örneğin adamın yaşını soruyorsak "yas", maaşını soruyorsak "maas" isimli değişken tanımlamak doğrudur. Bir değişken program içinde yalnızca bir değeri tutabilir. Örneğin "yas" isimli bir değişken tanımladıysak ve programda bir yaş değeri girdiysek 35 gibi, daha sonra bu değişkene yine bir değer girmemiz gerektiyse çözüm içinde "57" gibi. yas isimli değişken en son değer olan 57yi tutar. Eğer iki değişkeni de tutmak istiyorsak, yas1, yas2 şeklinde tanımlama yapmalıyız. Bu bilgiler hep örneklerde pekişecek. :)

Buraya kadar olan kısmı okuyup hiç bir şey anlamadıysan karamsarlığa kapılma, çünkü henüz başlamadık, bunlar ön bilgiydi. Bu bilgileri yavaş yavaş kullanmaya başlayalım.

Bu arada bu işlemleri keyifli bir şekilde kullanmak için Flow Chart programını öneririm. Aksi halde kağıt sana , sen kağıda bakarsın. Farklı akış şeması programları da olabilir. 

Algoritma ve Akış Şemaları - Temel Örnekler - Çözümlü Sorular PDF belgeyi indirmek için tıklayınız.

 


 

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler