Muz Piyano Nasıl Yapılır, Banana Piano, arduino ve s4a kodları (Arduino Projeleri, 2) Featured

Rate this item
(0 votes)

Bu dersimizde  arduino ve muz kullanarak s4a (Scratch for Arduino) programı aracılığıyla muz piyano yapacağız.

Projeyi internetten gördüğümüzde oldukça dikkatimizi çekmişti. Biraz araştırma yaptığımızda farklı platformlarda yapıldığını gördük. Arduino ile muz piyano yapmak oldukça dikkat çekici bir uygulama olduğu için okulumuzda yaptığımız TÜBİTAK 4006 bilim fuarlarında Arduino ile Muz Piyano uygulaması gerçekleştirdik. Arduino ve S4A kullanarak muz piyano yapımına dair s4a kodları ve bağlantı devresi aşağıda verilmiştir. Konunun hemen başında söyleyelim muz yerine herhangi bir meyve veya iletken başka bir cisim de kullanabiliriz. 

 

Gerekli Malzemeler

1 adet Arduino Uno R3
1 adet breadboard
6 adet direnç (10K veya 2M)
13 adet jumper kablo (13 EE)
6 adet muz 

 

Muz Piyano (Banana Piano)  Devresi  

Öncelikkle devremizi oluşturalım. 

 

 

S4A (Scratch for Arduino) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Muz piyano kodlarını yazmak için blok tabanlı programlama dili olan s4a programını kullanıyoruz. Öncelikle bu programı http://s4a.cat/ sitesinden downloads kısmından indiriyoruz ve kurulumunu yapıyoruz. Arduino kartımızı bilgisayarımıza bağladığımızda s4a programıyla hemen iletişime geçmez. Bu uygulama için Analog değerlerin karşısında yer alan değerlerde bi değişiklik olmaz hepsinin karşısında 0 (sıfır) yazmaya devam eder. S4A programının Arduino kartımızla iletişim kurması için S4AFirmware16.ino dosyasını indirip, arduino programı sayesinde arduino kartımıza S4AFirmware16.ino programını yüklemeliyiz. Bu işlemi yaptıktan sonra analog değerlerin 0 ile 1023 arasında değişken değerler aldığını göreceksiniz. Ve geriye aşağıdaki kod bloklarını aşağıdaki gibi sürükle bırak yöntemiyle yazmak kalıyor.

 

Muz Piyano (Banana Piano) Kullanımı S4A Kodları

Kodlarda dikkat etmemiz gereken nokta 1000 değeridir. Bu değeri deneme yanılma yoluyla daha aşağı çekebilirsiniz (0-1023). Arduino ile muz piyano yapımında sürekli ses çalıyorsa ya da ses çalmıyorsa buradaki  değerleri değiştiriniz.

 

NOT: Normal şartlarda bir elimizle Arduinodan çıkan GND'ye dokunup diğer elimizle de muzlara dokunduğumuzda bilgisayarımızdan ses çıkmasını bekliyoruz. Bazı durumlarda GNDden çıkan kabloya dokunmasak da sadece muza dokunarak da ses çalabiliyor. Bunu zaten s4a programında yer alan analog pin değerlerine bakarak görebiliriz.2M dirençle yapılmasını önermiş bir site ancak 10 K dirençle de uygulama çalışmaktadır. Aynı sistemi farklı yerlerde farklı sonuç verebilir. Yani 2M veya 10 K lık dirençlerleri kullanarak devreyi oluşturalım, s4a programında kodlarımızı yazalım. Aynı devre bir yerde sorunsuz çalışırken başka bir ortamda hassasiyeti farklı olabilir. Bu durumda s4a programındaki kodlarda yer alan eşik değerlerini değiştirmemiz gerekebilir. Bunu deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz, value of sensor Analog 1 <1000 ifadesinde yer alan 1000 değeri yerine deneyerek 700-800 gibi sayılar vermemiz gerekebilir. 

Görsel loopycomputy.com sitesinden alınmıştır.

Muz Piyano Yapımı, Banana Piano. Arduino ve s4a Kodları 
Öğrencilerimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları için yaptıkları projeyi anlatıyor.

 

Konuyla ilgili önerilen site

Loopy Compty 
http://www.loopycomputy.com/banana-piano.html

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler