TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Sıkça Sorulan Sorular

Rate this item
(2 votes)

TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında aklınıza takılan soruların cevapları TÜBİTAK tarafından cevaplandı, bu soruların dışında TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarıyla ilgili kafanıza takılan soruları iletişim adresimizden sorabilirsiniz.


1.     4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları 2017-2018 eğitim öğretim döneminde hangi tarihlerde gerçekleşecektir?

TÜBİTAK Bilim Fuarları, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için, 18 Nisan - 1 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Bu tarihler arasında en az 1 gün, en fazla 2 gün olacak şekilde bir fuar tarihi belirlemeniz gerekmektedir.

{jcomments on}

2.    Nereden ve nasıl başvuru yapabiliriz?

http://bilimiz.tubitak.gov.tr üzerinden her okul için sadece bir kişi proje yürütücüsü olarak başvuru yapabilir.

3.     Hangi okullar destek kapsamındadır?

-    Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5-12. sınıflar arasında eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları ile BİLSEM’ler 4006 -TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na başvuru yapabilir.
-    Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe vb. derslerden en az üçüne yer veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki Eğitim Merkezleri başvuru yapabilir.
-    Bünyesinde 5-12. sınıfların eğitim gördüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı görme, işitme ve zihinsel engelliler okulları da 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları için başvuru yapabilir.

4.    Özel okullar başvurabilir mi?

TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme programı özel okulları kapsamamaktadır.

5.    2017-2018 TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda kaç okulun desteklenmesi planlanmaktadır?

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı TÜBİTAK- 4006 Bilim Fuarları çağrısında desteklenecek okullar TÜBİTAK Başkanlık tarafından belirlenecektir.

6.    4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’nda kimler proje yürütücüsü olabilir?

Başvuru yapan okulda veya BİLSEM’de kadrolu ya da tam zamanlı görevlendirilmiş bir öğretmen, proje yürütücüsü olabilir. Tam zamanlı sözleşmeli öğretmenler ( En az 5 yıl kadro karşılığı sözleşmeli ) proje yürütücüsü olabilir ancak ders saati karşılığı görevlendirilmiş olan öğretmenler ve ücretli öğretmenler proje yürütücüsü olamaz.

7.    Felsefe veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim, proje yürütücüsü olabilir miyim?

Proje yürütücüsü olabilmek için her hangi bir alan dersi öğretmeni olma sınırlandırması olmadığından dolayı proje yürütücüsü olabilirsiniz.

8.    Başvuru aşamasında E-imza süreci nasıl işleyecektir?

Başvurular http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak (E-imza ihtiyacı olmadan) alınacak olup, sözleşmeler; desteklenmesine karar verilen proje sözleşmelerinin taraflarca imzaları, Başbakanlık koordinasyonu ile kamuda yürütülen “Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi“ çalışmaları doğrultusunda elektronik ortamda E-imza aracılığıyla yapılacaktır. Bu çerçevede sözleşmelerin imza süreçleri başlamadan önce, sözleşmelerde imzası alınacak olan okul müdürünün, İl / İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ve proje yürütücülerinin mutlaka “Kamu Sertifikasyon Merkezi”nden “Nitelikli Elektronik Sertifika (E-imza)” almaları gerekmektedir.

9.    Program kapsamında her okula ne kadar destek verilmektedir?

4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında 5000 TL para desteği verilmektedir.

10.    Bilim fuarını gerçekleştiremez isek, TÜBİTAK'tan aldığımız nakit desteği iade etmemiz gerekir mi?
 

İade edilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için 4006 programı çağrı duyurusu ve sözleşme metni kurallarını inceleyiniz.

11.    Başvuru aşamasında il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşünün alınması zorunlu mudur?

Başvuru aşamasında il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşü almak, sergilenmesini planladığınız projelerinizi geliştirmeye ve 4006 Çağrısı kurallarına uygun hazırlanmasına yönelik bir uygulamadır. Başvuru sahibi proje yürütücüsü il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşü almayabilir ancak desteklenmeme durumunda tüm sorumluluk proje yürütücüsüne aittir.

12.    Fuar kapsamında sergilenecek bir projede en fazla kaç öğrenci / danışman yer alabilir?

Fuar kapsamında sergilenecek bir projede en fazla 5 danışman öğretmen ile 20 öğrenci görev alabilir. Bir proje için görev verilebilecek kişi sayısı en fazla 25 kişidir.

13.     Bir öğrenci birden fazla projede görev alabilir mi?

Evet, alabilir.

14.    Çağrı duyurusunda İngilizce, Felsefe gibi alanlar belirtilmemiş, bu alanlarda proje yapabilir miyiz?
 

Evet, yapabilirsiniz. Başvuru sisteminde “Diğer” seçeneğini işaretleyerek proje bilgilerinizin girişini yapabilirsiniz.
 

15.    Yürütücü ve danışman öğretmen egzersiz ücreti alabilir mi?

TÜBİTAK ve MEB arasında gerçekleşen protokol gereği 4006 Bilim Fuarlarında görev yapan öğretmenler egzersiz ücreti talep edebilir. Ancak bu talebin değerlendirilmesi ve uygulanması okul yönetimi, İl / İlçe MEM ve MEB’in nihai kararına bağlıdır.

16.     Projeleri ilçede düzenlenen bilim şenliklerinde sergileyebilir miyiz?

2017 - 2018 eğitim öğretim yılı için, 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları 18 Nisan 2018 – 1 Haziran 2018 tarihleri arasında bir veya iki gün olacak şekilde her okulun kendi sınırları içerisinde gerçekleştirilir. Her okul 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarını gerçekleştirdikten sonra projelerini bilim şenlikleri vb. etkinliklerde sergileyebilir.

17.     Başvuru / Kayıt sırasında sisteme girdiğimiz bilgileri değiştirebilir miyiz?

Son başvuru tarihine kadar başvuru onayınızı kaldırarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra proje bilgilerinde değişiklik yapılamaz.

18.    Başvuru aşamasında girdiğim bir projeyi değiştirip yerine başka proje yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Son başvuru tarihinden (1 Aralık 2017) sonra proje bilgilerinde değişiklik yapılamayacağından dolayı projenizi değiştiremezsiniz.

19.     Katılım belgeleri ne zaman gönderilecektir?

Sözleşme ile birlikte katılım sertifikası şablonu gönderilecektir. Bu şablon kullanılarak okul müdürleri tarafından Katılım Belgesi düzenlenecektir. TÜBİTAK tarafından ayrıca basılı ve imzalı bir katılım belgesi gönderilmeyecektir.

20.     4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile ilgili nasıl destek alabilirim?

Tüm soruların alınması ve cevaplandırılması This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-posta adresi üzerinden yapılacaktır. Mali konular ve sözleşme ile ilgili sorular için: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

RAM

| Author

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler