Arduino ile Led yakma, arduino ve mblock kodları (Arduino Dersleri, 2)

Rate this item
(1 Vote)

Bu yazımızda arduino ile led yakma projesini gerçekleştireceğiz, aynı zamanda şu soruların cevabını bulmuş olacağız. Arduino ile led yakma devresi nasıl kurulur? Arduino ile mblock led yakma kodları nasıl yazılır? Arduino ile led yakma kodları nasıl yazılır? Led nedir? Direnç nedir? Breadboard (devre tahtası) nedir? Breadboard çeşitleri nelerdir? Jumper kablo nedir? Jumper kablo çeşitleri nelerdir?

Herkese merhaba, bir programlama dili öğrenirken ilk yazılan kod "Merhaba Dünya!" dır.  Bu durumun arduinoda karşılığı ise led yakmaktır. Şunu unutmayın her şey bir "Merhaba Dünya!" yazdırabilmek ve "led yakmak" kadar basit! Bir programlama dilinde merhaba Dünya yazısını ekrana yazdırabiliyorsan ve arduinoda led yakabiliyorsan gerisi senin isteğin ve çabana kalmış. Arduino öğrenmek için öncelikle yapmanız gereken yazılarımızı takip etmek, bunun yanında youtube ve çeşitli platformlarda çok güzel anlatımlar var o videoları izlemek ve elbette izlediklerinizi uygulamaktır. Bunun için bir arduino set ve en çok kullanılan sensörlerden bazılarını satın almalısınız. İlk etapta 15-200 tl arası bir bütçe size yetecektir. Sonrasında ise eğer bu konuda ilerlemek ve daha farklı projeler yapmak isterseniz ona göre alışveriş yapabilirsiniz. Arduino öğrenmek için temel elektronik ve temel programlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bunları bilmiyor olmanız büyük bir sorun oluşturmayacaktır. Kullandıkça temel elektroniği de programlamayı da öğreneceksiniz. Size lazım olan tek şey istekli olmak, gerisi kolay.

O zaman başlayalım.

Gerekli Malzemeler

1 adet Arduino uno,
1 adet breadboard,
2 adet jumper kablo (EE)
1 adet led (kırmızı)
1 adet direnç (220ohm)

Arduino led yakma işlemi için devremizi tasarlayalım

Arduinoda led yakmak için ledimizi breadboarda takıyoruz, sonra artı bacağının (ledin uuzn bacağı) bulunduğu 5li hatta 220ohm veya 330 ohmluk bir direnç takıyoruz, direncin diğer ucunu da breadboardın herhangi bir noktasına takıyoruz. Sonra Direncin boştaki bacağının bulunduğu 5li kısımdan bir jumper kablo ile arduinonun dijital pinlerinden herhangi birine bağlantı yapıyoruz. Ben burada 7. pini kullandım. Bu durumda ledin eksi bacağının bulunduğu kısımdan arduinoda herhangi bir GND pinine jumper kablo ile bağlantı yapıyoruz. 

Not: Bu devrede direnci ledin + bacağa bağlamak zorunda değiliz. 5Vu ledin + bacağına bağlayıp, ledin - bacağına direnci bağlayıp, ledin boştaki bacağını GNDye de bağlayabilirdik.


Devremiz tamam artık, kodlarımızı yazıp, USB kablo ile arduinoyu bilgisayarımıza bağlayıp projemizi çalıştırabiliriz. Yazacağımız kodlarla led bir saniye aralıklarla yanıp sönecektir.
Kodlarımız:

void setup() {
pinMode(7, OUTPUT); // 7 Numaralı pin, çıkış olarak tanımlandı.
}
void loop() {
digitalWrite(7,HIGH); // 7 numaralı pine 5 volt gönder
delay(1000);  // bir saniye bekle
digitalWrite(7,LOW); // 7 numaralı pine 0volt gönder
delay(1000); // bir saniye bekle
}


Arduino ile led yakma kodları

Yukarıda tamamladığımız devrede, ledimizi 7. pine bağlamıştık. Kodlarımızı yazarken void setup kısmında ledi bağladığımız pini çıkış pini olarak tanımlamamız gerekmektedir. Arduinodan lede doğru bir bilgi gideceği için output olarak tanımlıyoruz. Eğer herhangi bir sensörden arduinoya doğru bir bilgi gönderecek olsaydık input olarak tanımlama yapmamız gerekirdi.
Void Setup kısmında tanımlamalarımız bittiğine göre programın sürekli çalışacağı kısım olan loop kısmında ledi yakmak için kodlarımızı yazalım.
Burada digitalWrite(7,HIGH); kodlarıyla 7 numaralı pine 5 V çıkış veriyoruz. Led yandıktan sonra beklemek için delay komutu kullanıyoruz. delay(1000); komutu ile bir saniye bekliyor. Şimdi digitalWrite(7,HIGH);  kodları ile ledi söndürüp bir saniye bekleyelim delay (1000);

Kodumuzu arduino.cc sitesinden indirdiğimiz arduino programına yazdıktan sonra Yükle  butonuna tıklıyoruz. Bu arada arduino unoyu bilgisayarımıza taktıktan sonra Araçlar/Port menüsünden port seçimini yapıyoruz. Com1, Com3 vs.

Mblock ile led yakma kodları

Öncelikle Mblock programını mblock.cc sitesinden indirip, kurulumunu gerçekleştiriyoruz.  Sol kısımda bulunan aygıtlar kısmından arduinomuzu seçiyoruz, Arduino Uno modeli kullandığımız için biz arduino uno seçtik. Sağ kısımda bulunan kısma kodlarımızı yazıyoruz. Sol alt kısımda bulunan aygıtların yanında bulunan bağlan sekmesini tıklayarak arduinoya bağlanıyoruz, kodlarımızı yazdıktan sonra kaydet seçeneğine tıklıyoruz. Eğer her şey yolunda gittiyse yükleme tamamlandı mesajı verip arduino projemiz çalışacaktır.

İster üst kısımda verdiğimiz metin tabanlı kodları kullanın isterseniz mBlock vb programlarla yazılmış blok tabanlı programlama kodlarını kullanın. 

 

Breadboard (devre tahtası) nedir? Direnç nedir? Led nedir? Arduino ile led yakma işlemi nasıl gerçekleşir?

Arduino ile yapılan hemen her projede devre tahtası (breadboard) kullanılmaktadır.Devre tahtasının bize sağladığı en büyük kolaylık, lehim yapmadan devre elemanlarını birbirine bağlamaktır. Genel Devre tahtası üzerine elektronik bileşenleri yerleştirerek projelerimizi çalışır hale getirebiliriz.
Devre tahtası üstünde yatay uzanan kırmızı ve mavi çizgiler kendi arasında kısa devredir. Yani kırmızı şeritteki tüm noktalar birbirine bağlıdır. Mavi çizgi etrafındaki noktalar da yine aynı şekilde birbirine kısa devredir. Biz arduinodan 5V alıp bu kırmızı hatta verdiğimizde, bu hatta bulunan tüm noktalardan 5Vluk güç alabiliriz. Yine aynı şekilde mavi hatta arduino GND pininden bir bağlantı çekince mavi hat boyunca tüm sıraya GND değeri verilmiş olur.
Devre tahtası üzerinde dikey uzanan kısımları da 5 li sıralar halinde birbirine kısa devredir, yani birbirine bağlanmış durumdadır.

Breadboard çeşitleri nelerdir?
Mini Breadboard
Orta Breadboard
Büyük Breadboard

Çağanla Arduino'ya Giriş (Breadboard Anlatımı)
https://www.youtube.com/watch?v=Wn4cPOpZ8Qc&t=27

Robotistan (Breadboard Anlatımı)
https://www.youtube.com/watch?v=iIlXHo9wG3Q&t=141

Direnç Nedir? Neden direnç kullanırız?

Elektrik devrelerinde direnç, bir iletken üzerinden geçen elektrik akımının karşılaştığı zorlanmadır.
Dirençler, elektrikli devrelerde akımı sınırlayarak belli bir değerde tutmaya yararlar. Bunun haricinde hassas devre elemanlarının üzerlerinden yüksek akım geçmesini önlerler, besleme gerilimini ve akımı bölmek için de kullanılırlar.  (Robotistan)
Eğer led yakma projesinde direnç kullanmazsak, devreden geçen akım led için fazla geleceğinden ledimize zarar verecektir. Breadboardlar konusunda önerdiğim youtube videoları ledler ve dirençler hakkında da bilgi vermektedir. Kafanıza takılan bir şeyler olduğunda o videoları izleyebilirsiniz.

Led Nedir?

LED, Light Emitting Diode (Türkçesi ışık yayan diyot) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İsminden de anlaşılacağı üzere LED, bir diyottur. Bildiğimiz üzere diyot, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan iki bacaklı yarı-iletken bir devre elemanıdır.(Robotistan)
Projemizde led kullanırken dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta var. Birincisi ledin uzun bacağının + olmasıdır, ikincisi ise projede led kullanırken mutlaka direnç kullanma durumudur. Bir led ortalama 2V gerilimle çalıştığından 5Vluk bir gerilim çok fazla gelecektir, direnç kullanmazsak lede zarar verecektir.

Jumper kablo nedir?

Bağlantı kablosudur diyebiliriz kısaca. Arduino ile breadboard ve sensörler arasındaki iletişimi kurmak için kullanılır. Uç yapılarına göre 3 çeşit jumper kablo vardır.
Erkek-erkek jumper kablo
Erkek-dişi jumper kablo,
Dişi-dişi jumper kablo,
Kullanacağımız projeler için farklı boy ve çeşitlerde jumper kablolar lazım olmaktadır. Bu yüzden her çeşidinden ve farklı boylardan jumper kablo almanız iyi olacaktır.

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler