5V 1 Kanal Röle Kartı Kullanımı, arduino ve mblock kodları (Arduino Dersleri, 31) Featured

Rate this item
(0 votes)

Bu dersimizde Arduino ile 5V 1 Kanal Röle Kartı kullanımıyla ilgili temel bir uygulama yapacağız.

Yazacağımız kodlarla 5V 1 Kanal Röle Kartı ile birlikte lamba  kullanarak basit sistem yapacağız.  Yapağımız sistemde 220V ile çalışan bir lambayı veya cihazı arduino ile kontrol edebileceğiz.

Not: Sadece 220volt ile çalışan cihazlar için düşük volt ile çalışıp, yüksek akım çeken cihazlar için de kullanılır. Arduino ile çiçek sulama projelerinde sık kullanılan mini su pompası çeşitlerinden 5V ile çalışan pompa, Arduino'nun verebileceğinden fazla akım çektiği için röle ile kullanıldığında problem olmayacaktır.


Önemli Not: Röle ile yapacağımız projelerde 220V şehir hattıyla işlem yapacağımız için, daha dikkatli olunmalıdır. Sistem hazırlanırken kullanılan kablolar açıkta bırakılmamalı ve sistem çalışırken asla temas edilmemelidir.

Gerekli Malzemeler

1 adet Arduino Uno R3
1 adet breadboard
1 adet 5V 1 Kanal Röle Kartı
2 adet seyyar lamba (lamba, duy ve prize takmak için kablosu)
1 adet direnç (10K)
1 adet buton
6 adet jumper kablo (3EE, 3DE)

5V 1 Kanal Röle Kartı nedir?

Röle Kartları, proje geliştirme platformlarında(Arduino, Raspberry Pi, LattePanda vb) kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Böylelikle kablo karmaşası ve lehimleme ihtiyacı olmadan rahat çalışma olanağı sağlar.

5V ve 12V çalışma seçenekleriyle normal ve SSR Röleler kontrol edilebilir. Ayrıca USB ve Wifi üzerinden de kontrol edilme imkanı olan modeller mevcuttur. Bu röle kartı modellerinden 1-2-4-8-16 kanal seçeneklerinden projenize en uygun olanını seçebilirsiniz. Dilerseniz 5V 4 Kanal Röle Kartı, 5V 8 Kanal Röle Kartı alıp arduino projelerinizde kullanılabilirsiniz.

 

5V 1 Kanal Röle Kartı Devresi

Arduino'da röle kullanırken çok dikkatli olmayız. Çünkü 220 volt ile çalışıyoruz ve röleye bağladığımız kablolara kesinlikle sistem çalışırken temas etmeyiniz. Projelerinizde kablo bağlantıları yaparken açıkta kablo bırakmamaya dikkat edin. 
Buton bağlantısını yaptıktan sonra, röle için S,- ve + işaretlerine dikkat ederek 8,GND,5V pinlerine taktık. Röledeki S (sinyal) pinini arduinodaki istediğimiz bir dijital pine bağlayabiliriz.
Lambadan gelen kabloyu soyduğumuzda içinde iki adet kablo olduğunu göreceksiniz. Biri faz, diğeri nötr. Bu kablolardan birini kesip rölenin COM ve NO kısımlarına bağlıyoruz. Normalde akım geçmeyecek, ancak röleye arduino tarafından bir komut verildiğinde bu kesik kablo bağlanmış olacak ve akım geçmeye başlayacak.

 

5V 1 Kanal Röle Kartı arduino kodları

Aslında Röle kullanımının kodları led yakıp söndürmekten farklı değil. Rölenin takılı olduğu pine HIGH değerini gönderdiğimizde röleye bağlı olan lamba, cihaz, motor, priz vb çalışacaktır.

#define buton 7 //artık 7 numaralı pin yerine buton yazabiliriz
#define lamba 8  //artık 8 numaralı pin yerine lamba yazabiliriz
int butonDurum=0;
void setup() {
pinMode(lamba,OUTPUT); // çıkış
pinMode(buton,INPUT); //giriş
}
void loop() {
butonDurum=digitalRead(buton);
if (butonDurum==1){  //eğer butona basıldıysa
digitalWrite(lamba,HIGH);} //lambayı yak
else //basılmadıysa
{
digitalWrite(lamba,LOW); //lambayısöndür
}
}

 

5V 1 Kanal Röle Kartı Mblock Kodları

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler