ASP.NET'e Giriş

ASP.NET'e Giriş

  Microsoft’un geliştirdiği, .Net Framework üzerine çalışan web uygulama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilen, .NET Framework kullanan hızlı kod geliştirme ortamıdır. .NET altında genellikle C# ve Visual Basic .NET kullanılmaktadır. Asp.net ile bir web uygulaması geliştirmek için Visual Studio kullanılır.

 ASP.NET Temel Özellikleri

      ASP.NET, .Net Framework altında işletim sistemi ile bütünleşik çalışan bir mimaridedir. ASP.NET sunucu ve istemci tarafını çok iyi bir şekilde birleştirir. ASP sunucu tarafında interpret edilen bir teknoloji iken ASP.NET derlenir. Derlenen kod çok büyük bir performans artışı sağladığından uygulamalar çok daha hızlı çalışacaktır.  Oturum yönetiminde ise sunucu belleği üzerinde yoğunlaşan bir oturum mimarisi yerini dağıtık internet uygulamalarına dönüşmüş, oturum bilgileri SQL Server’da da olmak üzere State Server gibi yeni sunucular kullanılarak sunucunun belleği üzerinden ayrılmıştır. Bu şekilde sunucular arası veri paylaşımı sağlanmış, güvenli ve dengeli bir yapıda sistem kurulmuş olmaktadır.

      ASP.NET’in özellikleri

     Asp.net code behind denilen tasarım öğeleri ile programlama öğelerini bir birinden ayrı sayfalarda bulunduran bir özelliği destekler. Bu özellik sayesinde bir proje üzerinde tasarımcı ve programcı aynı anda çalışabilir.

Sayfanın tasarım öğeleri (web forms için) .aspx uzantılı dosyada bulunurken program nesneleri .aspx.cs (Csharp için .cs, VB.net için .vb) uzantılı dosyalarda bulundurulur.

Asp.net’ te Web Forms veya MVC programlama modellerini kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Microsoft .Net platformunun tüm özellikleri Asp.net uygulamaları için geçerlidir.

Visual Studio içerisindeki web kontrolleri (buton, textbox, dropdown list vs..) sürükle-bırak özelliği kullanarak hızlı ve basitçe uygulamaya dahil edilebilir.

Modern web uygulama ara yüzleri oluşturabilmek için MasterPage ve Theme yapıları mevcuttur.

Asp.net’ te gelişmiş oturum yönetimi desteği mevcuttur. Bu sayede üyelik işlemleri basit ve güvenli olarak yapılabilir.

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler