Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi (Ünite 1)

Rate this item
(6 votes)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi birinci ünitesinde yer alan Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusuna ait tüm dökümanlar hazırlanmıştır. Sunular, afişler ve ders notları Bilişim Teknolojileri öğretmen ve öğrencileri için kullanıma açılmıştır.

KAZANIMLAR

5.1.1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi
5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar. Teknoloji, bilişim ve bilişim teknolojileri kavramlarından bahsedilir.
5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder. Bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarından bahsedilir.
5.1.1.3. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır. Bilişim teknolojilerinin eğitimde, mühendislikte, iletişimde, banka vb. alanlarındaki katkıları ele alınır. Teknoloji sayesinde hayatın kolaylaştığı ancak sanal dolandırıcılık gibi durumlarda teknolojinin olumsuz etkilerinin olabileceği ifade edilir.
5.1.1.4. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini açıklar. Ergonomi ilkeleri, İnternet, teknoloji ve oyun bağımlılığı üzerinde durulur. Hatalı kullanıma bağlı boyun kaslarında ağrı ve tutulma, gözlerde yorulma, duruş bozuklukları meydana gelebileceği açıklanır.

MATERYALLER

5.1.1.B1 - “Neden Bilişim?” Sunumu
5.1.1.B2 - “Haydi, Müzik Yapalım!” Kartları
5.1.1.D1 - “Nasıl Otursam?” Afişi
Ders Notları

UYGULAMA ÖNCESİ NOTLAR

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilk kez karşılaşacak öğrenciler için “Teknolojik Ben!” tanışma etkinliğinden sonra Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin genel amacını kısaca: “Bilişim teknolojilerini etkili ve amacına uygun kullanmalarını sağlamak.” olarak tanımlayabilirsiniz.
Sonrasında sınıfınızın ihtiyacı doğrultusunda aynı kazanımlara yönelik olarak hazırlanmış olan “Neden Bilişim?” sunusu ya da “Haydi Müzik Yapalım” drama etkinliklerinden birini seçebilirsiniz. Yine dersin son bölümünde bilgisayar kullanımına yönelik 2 etkinlikten birini “Nasıl Otursam” ya da “Heykel ve Heykeltıraş” sınıfın durumunu ve zamanınızı gözeterek tercih edebilirsiniz. Her hafta yapacağınız ikinci dersin son 5 dakikasını o gün için işlenen konuların üzerinden geçmek için kullanmayı unutmayın.

Ünite içindeki Materyal ve Dosyaları indirebilirsiniz.

BT.5.1.1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

Bilişim İle Tanışıyorum
Neden Bilişim (Sunu)
Nasıl Otursam (Sunu ve Afiş)
Haydi Müzik Yapalım (Sunu)
Ders Notları

 

CTRL Bizde

Kendi halinde bir kaç kişiyiz,. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bazen "çok zaman" harcadığımızı fark edip

devamı

Yeni Eklenenler